هفت (7) مهر، روز ملي آتشنشاني، گرامي باد | بلاگ

هفت (7) مهر، روز ملي آتشنشاني، گرامي باد

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

چرا هفتم مهر روز آتش نشان است
در تاریخ 7 مهرماه 1359 در حالی كه تنها 8 روز از حمله سراسری عراق به خاک ایران گذشته بود‏ پالایشگاه آبادان توسط هواپیما های دشمن بعثی مورد حمله هوایی قرار گرفت و دچار آتش سوزی شد.
ده ها مامور آتش نشانی منطقه و شهر های اطراف بلافاصله برای مهار شعله های سرکش آتش به پالایشگاه رفتند و مشغول خاموش کردن آن شدند. حرارت آتش سوزی تاسیسات پالایشگاه و مواد سوختی به حدی زیاد بود که به هیچ کس اجازه نزدیک شدن نمی داد اما آتش نشانان با شجاعت و از جان گذشتگی درحالی که شدت گرما آنها را آزار می داد شعله های آتش را به محاصره خود در آورده و با بکارگیری ده ها رشته لوله آبرسان سرگرم مبارزه با آتش شدند.
اوضاع و شرایط بسیار خطرناکی حاکم بود و هر لحظه احتمال می رفت با انفجار بخش هایی از تاسیسات نفتی جان عده ای به خطر افتد. آتش نشانان با در دست داشتن لوله های آب پرفشار آتش نشانی به طور مداوم بر روی آتش آب می ریختند که ناگهان چند هواپیمای دشمن در آسمان آبادان دیده شد و چند لحظه ی بعد چند بخش از پالایشگاه مورد تهاجم هوایی قرار گرفت و صدای انفجار یکی پس ازدیگری به گوش رسید.
نیروهای آتش نشانی به رغم هجوم ناجوانمردانه ی دشمن دست از فعالیت نکشیدند و هم چنان بکار خود ادامه دادند.
با وقوع هر انفجارحجم عظیمی از آتش به آسمان بلند می شد و لحظاتی بعد نیز بارانی از ترکش و تکه های فلز بر روی آتش نشانان فرومی ریخت.
هنوز چند ثانیه ای از این هجوم هوایی نگذشته بود که پیکر ده ها آتش نشان بر روی زمین افتاد و جریان آبی که از لوله های آتش نشانی خارج می شد به خون 20 آتش نشان شهید و نیز ده ها آتش نشان مجروح آغشته شد.
حماسه فداکاری و ایثارگری این عزیزان بدون شك یكی ازبا ارزش ترین و ماندگارترین دوران 8 سال دفاع مقدس است كه گروهی از آتش نشانان با اهدای جان خود به ملت شریف ایران آن را خلق کردند.
هر چند آتش نشانان هر روز با شجاعت و تهور و نجات جان و مال مردم از میان حادثه و آتش سوزی در گوشه گوشه های کشور عزیز ایران حماسه می آفرینند ولی قطعا تعیین 7 مهر هر سال به نام روز آتش نشانی و ایمنی که در سال 1379 توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تائید شد یادآور حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی های آتش نشانان میهن اسلامی در تمام عرصه ها خواهد بود.

برپایی جشن روز آتش نشان در پایتخت
هر ساله با نزدیک شدن به 7 مهر ماه همه کارکنان و پرسنل بخش های ستادی و عملیاتی سازمان آتش نشانی به تکاپو می افتند تا با اجرای برنامه های مختلف و برگزاری مراسم و جشن، این ایام را گرامی بدارند.
آتش نشانان در این ایام هم چنین با تزیین، آرایش و نظافت محوطه ایستگاه هاو آماده سازی نمایشگاهی از تجهیزات ایمنی و آتش نشانی برای استقبال از شهروندان آماده می شوند.
از ساعات اولیه صبح 7 مهر درهای ایستگاه ها ی آتش نشانی گشوده شده و آماده بازدید شهروندان از ایستگاه ها و تجهیزات می شوند.
آتش نشانان دراین روز علاوه بر پذیرایی از بازدید کنندگان، با بکارگیری امکانات سمعی و بصری آموزش اصول اولیه ایمنی را دراین محل به علاقمندان ارائه می کنند.
در کنار این فعالیت ها نمایشگاه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی نیزدر محوطه ایستگاهها برپا می شود و آتش نشانان توانایی های خود را به نمایش می گذارند.

منبع : سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران

+ نوشته شده در  جمعه هفتم مهر ۱۳۹۶ساعت 13:10  توسط پيمان رسيدگي  | 
آتشنشاني،,گرامي,...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : شنبه 8 مهر 1396 ساعت: 10:16